Czym jest zarządzanie?
Ten ekonomiczny kierunek studiów kształci w zakresie planowania, organizacji, motywowania i kontroli w przedsiębiorstwach czy instytucjach publicznych. Zarządzający, czyli menadżerowie kierują zespołem pracowników, tak aby zyskać na efektywności ich pracy. To właśnie od nich zależy powodzenia przedsiębiorstw oraz gospodarki lokalnej czy krajowej. Wykształcony menadżer może stać się fachowcem pełniącym funkcje kierownicze na różnych szczeblach zarządzania.
Idealny kandydat
Ci z Was, dla których zarządzanie juz teraz wydaje się atrakcyjnym kierunkiem studiów, powinni mieć świadomość pewnych wymagań i oczekiwań. Idealny kandydat na studenta zarządzenia z pewnością powinien odznaczać się pomysłowością i przedsiębiorczością. Jeśli juz teraz masz wiele pomysłów na biznes, albo zauważasz i krytykujesz braki w politykach firm, instytucji, z którymi masz kontakt ? zarządzanie powinno Cię zainteresować. Zdecydowanie pomocne będą Twoje zainteresowania ekonomią i gospodarką.
Także Twoje humanistyczne predyspozycje okażą się w tym przypadku atutem. Dobry menadżer to przecież w jakiejś mierze psycholog, który zna się na ludziach, ich potrzebach i reakcjach. Dlatego utrzymywanie pozytywnych relacji interpersonalnych to cecha, której oczekuje się od przyszłych zarządzających ? umiejętność negocjowania, zażegnywania sporów, sprawnego dyskutowania są niezwykle ważne na stanowiskach kierowniczych. Jeśli jesteś typem introwertyka, wolisz pracować indywidualnie, wykonując polecenia innych ? zarządzanie nie będzie dobrym pomysłem.
A jednak nic po samej psychologii, jeśli matematyka to Twoja pięta achillesowa. Umiejętność ścisłego myślenia, analizowania jest na studiach zarządzania kwestią kluczową. Marzysz o stanowisku dyrektora w dużej firmie? Pora zatem przypomnieć sobie rachunek prawdopodobieństwa i inne matematyczne twierdzenia.
Rekrutacja na zarządzanie ? jakie przedmioty zdawać na maturze?
Przedmiotami kwalifikacyjnymi na zarządzanie są najczęściej:
- Język obcy nowożytny
- Matematyka
- Geografia, historia, informatyka (do wyboru)
Kierunek Zarządzanie – Program studiów
Zarządzanie to jeden z nielicznych kierunków studiów, który śmiało można określić mianem interdyscyplinarnego. Co to znaczy? Kierunek łączy nauki ścisłe z humanistycznymi, ważna jest więc wiedza z ekonomii, ale i zagadnień prawnych, socjologicznych. Oto typowe przedmioty na kierunku zarządzanie:
- ekonomia
- matematyka
- informatyka
- analiza rynku,
- rachunkowość,
- prawo
- socjologia
- podstawy marketingu,
- finanse,
- metody organizacji i zarządzania,
- zarządzanie strategiczne,
- zarządzanie strategiczne,
- zarządzanie kadrami,
- prognozowanie i symulacja.
Specjalności kierunku zarządzanie
Jak wiadomo – zarządzać można małą i dużą firmą, cudzą bądź własną, prywatną bądź państwową. Poza zarządzaniem przedsiębiorstwami istnieje także nadzorowanie zasobów ludzkich czy samym produktem. Oto zestawienie najpopularniejszych specjalności na kierunku zarządzanie:
- zarządzanie przedsiębiorstwem
- zarządzanie w administracji publicznej
- zarządzanie finansami i rachunkowość
- zarządzanie zasobami ludzkimi
- zarządzanie w administracji publicznej
- zarządzanie jakością i środowiskiem
- zarządzanie systemami informacyjnymi
- zarządzanie systemami transportowymi
- komunikacja marketingowa
- zarządzanie produktem
- procesy i projekty logistyczne
- informatyka w zarządzaniu
- zarządzanie turystyką i hotelarstwem
Zarządzanie a rynek pracy
Absolwenci zarządzania możliwości zatrudnienia mają wiele. Warto zaznaczyć, że studia doskonale przygotowują do kierowania własną działalnością gospodarczą. Jeżeli natomiast własna firma nie jest dla Ciebie interesującą opcją, po studiach na zarządzaniu powinieneś szczególną uwagę zwrócić na:
- przedsiębiorstwa produkcyjne
- przedsiębiorstwa handlowe
- przedsiębiorstwa usługowe
- szeroko pojęty biznes
- administrację publiczną
- działy marketingu i promocji
- doradztwo personalne
- doradztwo inwestycyjne